O nás

PharmDr. Jana Poustková
vedoucí lékárník

Lékárnu v Horoměřicích provozujeme přes 20 let. Za tu dobu jsme nasbírali mnoho zkušeností nejen s provozem lékárny, ale i v jednání s pacienty, kdy se nám osvědčil laskavý a individuální přístup ke každému návštěvníkovi lékárny.

Díky tomu, že jsme nezávislá soukromá lékárna a nejsme zapojeni v žádném řetězci ani síti lékáren, nejsme vázáni povinným odběrem určitého zboží ani jinými směrnicemi. Jsme proto schopni sortiment přizpůsobit potřebám místních občanů. Léky neradi zaměňujeme a přípravek vybíráme společně s pacientem.

Ze zkušenosti víme, že ceny sortimentu naší lékárny jsou kromě akčních letáků obvykle nižší než v řetězcích. V celém mumraji slev, akčních letáků a slevových karet nezapomínejme na to, že lékárna je především zdravotnické zařízení a hlavní práce lékárníka není při návštěvě lékárny vidět na první pohled.

Jakožto vesničtí lékárníci s našimi návštěvníky navazujeme užší vztahy blížící se filozofii rodinných lékařů. Máme čas pacienta vyslechnout a dobře mu poradit. Výhodou je i to, že víme, jaké léky pacient bere nebo bral dříve, což nám pomůže při výběru vhodného volně prodejného přípravku. Mnohokrát jsme také zachytili chybu v léčbě pacienta, ať už jde o nevhodné dávkování, zdvojenou léčbu nebo dokonce kombinaci léků, které se spolu brát nesmí.

Radíme pacientům s ohledem na jejich nemoci a doporučujeme jim, na co si mají dát pozor a co by si měli ohlídat. Chceme, aby naši návštěvníci byli informovanými pacienty a o své zdraví se sami zajímali. Naši zaměstnanci dbají nejen o vstřícný přístup k pacientům, ale i o odborné vzdělávání a nabízíme tak i poradenství a konzultace nad lékovým režimem pacienta.

V praxi to vypadá tak, že pacient přijde do lékárny se seznamem užívaných léků včetně jejich síly a dávkování. Výhodou je, má-li nějakou lékařskou zprávu. Společně s pacientem pak jeho léčbu rozebereme, probereme otázky pacienta nebo jeho obtíže, které s léky mohou souviset. Nezřídka objevíme léky, které by pacient už brát nemusel, nebo třeba nevhodné dávkování. Naše doporučení pak samozřejmě konzultuje se svým lékařem. Výsledkem konzultace může být i ujištění pacienta, že jeho léky jsou v pořádku a vše dělá správně. Zjistili jsme totiž, že výdejem krabičky naše práce nekončí, důležité je i to, co pacient s lékem udělá doma. Na tyto delší konzultace je lepší se domluvit předem, abychom si na pacienta vyhradili dost času.

Úvahy nad dávkováním a kombinací léků probíhají v hlavě našich magistrů pokaždé, když vám léky „jen vydává ze šuplíku“. Je to dobrý odrazový můstek na doplňující otázky při výdeji léků. V rámci potravních doplňků se zaměřujeme na různé skupiny diet. Patří sem například diabetici, celiatici, lidé s potravinovou alergií, vegetariáni. Při potížích s kůží, ať už kosmetických nebo třeba u atopických ekzémů, se nám osvědčují přípravky registrované jako léky. Výhodou je, že mají klinické studie o účinnosti. Z kosmetických řad se nám osvědčila značka Eucerin, která se zaměřuje právě i na pacienty s atopickým ekzémem. Zajišťujeme sortiment zdravotnických potřeb, jako jsou berle, punčochy, inkontinenční pomůcky, chodítka a podobně. Umíme poradit i s úhradami a kódy pojišťoven.